I miejsce wśród szkół publicznych w XXI Edycja Szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej

zdjęcie można powiększyć
(kliknij lewym przyciskiem myszy na obrazek)

Dobiegła końca XXI Edycja Szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej. Zawody tradycyjnie odbywały się w Zespole Szkół Integracyjnych Nr 1 w Białymstoku, a ich organizatorem po raz 21. był Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Stoczek 45 Białystok. Sędzią głównym był arbiter klasy międzynarodowej FIDE Leszek Zega. Honorowy patronat nad rozgrywkami sprawował Prezydent Miasta Białegostoku. Zawody były współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Białystok. W Lidze Szkolnej uczestniczyli wszyscy chętni wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych,

gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych urodzeni w 1996 roku i młodsi. W czterech oddzielnych turniejach rywalizowali dziewczęta i chłopcy urodzeni w 2008 roku i młodsi, urodzeni w 2006 roku i młodsi, urodzeni w 2003 roku i młodsi oraz urodzeni w 1996 roku i młodsi.
Wszystkie turnieje przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund. Tempo gry wynosiło po 10 minut na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii. Łącznie odbyło się 8 rund: We wszystkich grupach prowadzono indywidualną klasyfikację łączną dla ośmiu turniejów. Na wynik indywidualny każdego zawodnika złożyła się suma sześciu najlepszych wyników. Dwa najgorsze rezultaty (siódmy i ósmy) zostały odrzucone. W przypadku równej liczby punktów decydowały wyniki odrzucone.
Do końcowej klasyfikacji drużynowej każdej szkole zaliczono wyniki uzyskane we wszystkich ośmiu rundach: po dwa najlepsze z każdej grupy wiekowej. W całorocznych zmaganiach wzięło udział łącznie 468 zawodników, w tym 139 dziewcząt. Najwięcej szachistów (168) wystąpiło w grupie do lat 8 (121 chłopców i 47 dziewcząt). W grupie do lat 10 wystartowało 155 uczniów (108 chłopców i 47 dziewcząt). W grupie do lat 13 zagrało 90 szachistów, w tym 30 dziewcząt. W pozostałych grupach – do lat 16 i 20 – uczestniczyła zdecydowanie mniejsza liczba graczy (odpowiednio 38 i 17). Uczniowie reprezentowali 89 placówek oświatowych, w tym: 16 przedszkoli, 52 szkoły podstawowe, 12 gimnazjów i 9 szkół ponadgimnazjalnych.
W generalnej klasyfikacji nasza szkoła zajęła 4 miejsce tuż za trzema szkołami społecznymi co dało nam 1 miejsce wśród szkół publicznych! Jak zwykle rewelacyjnie zagrał Paweł Kozłowski w klasyfikacji generalnej dziewcząt i chłopców do lat 13 triumfował cztery razy.
Bardzo dobrze również zagrali doświadczeni już zawodnicy Tycjan Baczar, Zofia Rynkiewicz i Małgorzata Dylnicka. Jednak bez wsparcia reszty drużyny: Karola Liżewskiego, Stanisława Kacprzaka, Dawida Klebusa, Adama Akkermans, Oskara Topolewicza, Szymona Cymbor, Pawła Poźniaka, Jakuba Filipiuka, Weroniki Rynkiewicz, Dominiki Onikijuk, Agaty Klebus, Michaliny Skiepko, Martyny Trochimczuk oraz Poli Zawadzkiej ten sukces nie byłby możliwy. Warto podkreślić, że po dwóch pierwszych rundach zajmowaliśmy odległe 12 miejsce ze stratą 18 punktów. Z każdą rundą nasz zespół grał coraz lepiej. Po trzeciej rundzie byliśmy już na 7 miejscu tracąc do pierwszego 13,5 pkt. Powoli pięliśmy się w górę. Po 4 rundzie nadrobiliśmy 1 pkt zajmując 6 lokatę. Po 5 strata wynosiła 9 pkt. Bardzo dobrze zagraliśmy w 6 rundzie, w której przewaga zmalała do 2 punktów i awansowaliśmy na 5 miejsce w generalnej klasyfikacji, a drugie wśród szkół publicznych tuż za SP Nr 4. 7 runda nie przyniosła większych zmian 1,5 straty i wszystko miało rozstrzygnąć się w 8 rundzie. Nastąpiła pełna mobilizacja z obu stron. Nasi uczniowie zagrali jak zwykle bardzo dobrze w ostatniej rundzie zdobywając 27 punktów a SP Nr 4 – 25, co w klasyfikacji generalnej dało nam 209 pkt a SP 4 208,5 – nieoczekiwanie wyszliśmy na prowadzenie! Ten sukces sprawił mi ogromną radość, tym bardziej, że większość naszego zespołu to debiutanci. Dlatego też pragnę podziękować i serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom szachowej ligi szkolnej a zwłaszcza tym najmłodszym, którzy odważyli się stanąć do walki ze starszymi i bardziej doświadczonymi kolegami. Na sukcesy przyjdzie jeszcze czas a każdy punkt przez was zdobyty okazał się dosłownie na wagę złota!