obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

Klasy I-III w roku szkolnym 2014/2015

Rok szkolny 2014/2015

♥♥♥

Sprawdzian trzecioklasisty

 

        Dzisiaj uczniowie klas trzecich brali udział w Ogólnopolskim Badaniu Umiejętności Trzecioklasisty tzw. "Teście trzecioklasisty". Pisali sprawdzian z języka polskiego i matematyki. Byli mocno zestresowani, bo to ich pierwszy , poważny test szkolny. Wszyscy trzymaliśmy za nich kciuki i liczymy, oczywiście, na dobre wyniki. 

 

 ♥♥♥

Łączy nas Białystok

-spotkanie w ramach projektu "Rodzina jest najważniejsza" 

Uczestników projektu spotkały kolejne niespodzianki. Podczas kolejnego spotkania rodziny miały możliwość podziwiania naszego miasta z okien autobusu zwanego potocznie "ogórkiem".

Podczas tej wycieczki zatrzymywaliśmy się na dłużej, by móc podziwiać np. pałac Hasbacha czy park w Dojlidach.

                                           

Po powrocie wykonaliśmy piękne prace plastyczne techniką kalkografu.

Spotkanie potwierdziło opinię, że Białystok staje się coraz piękniejszym miastem, w którym jest wiele ciekawych miejsc.

♥♥♥ 

W "Piątce" nocą - zdrowo, sportowo i wyjątkowo!

 

      Noc z 30 kwietnia na 1 maja uczniowie z klas 2a i 3a spędzili bardzo nietypowo:

po pierwsze - zdrowo, bo pili własnoręcznie przygotowywane soki owocowe i warzywne, robili duchy, 

   

brali udział w podchodach, w których należało wykazać się wiedzą prozdrowotną;

po drugie - sportowo, bo cała sala gimnastyczna nocą była ich i dlatego uczestniczyli w konkurencjach sportowych na wesoło;  

  

po trzecie - wyjątkowo, tzn. nocowali w szkole, jedli pizzę i tosty; 

  

Już pytają, kiedy jeszcze... 

  

... i rodzice też

Po prostu wszyscy zadowoleni!

♥♥♥

Chwyć byka (ortograficznego) za rogi!

      Wśród klas trzecich odbył się konkurs ortograficzny. Każda klasa wytypowała po trzech najlepszych uczniów. Tekst dyktanda był najeżony wieloma trudnościami ortograficznymi, co spowodowało, że nie łatwo było go bezbłędnie napisać. Tym bardziej gratulujemy zwycięzcom konkursu:

 Gabrysi Kuc  z kl.3b za zajęcie I miejsca

 Michałowi Jóżwiakowi z kl.3c za zajęcie II miejsca

 Hannie Pasik kl. 3a za zajęcie III miejsca

Gabrysia Kuc - reprezentantka szkoły na Miejski Konkurs Ortograficzny. Życzymy powodzenia!

♥♥♥

 IPN w naszej szkole

     Za kilka dni ważne święta narodowe. Jest to okazja do przypomnienia sobie historii naszego kraju.  Dlatego klasy 1-3 zaprosiły na swoje lekcje pracownika Instytutu Pamięci Narodowej - pana Łukasza Lubicz - Łapińskiego, który wraz z dziećmi przypomniał zdarzenia związane z majowymi  datami. 

Uczniowie wymienili symbole narodowe, a potem w grupach układali puzzle z godłem Polski oraz hymn "Mazurek Dąbrowskiego" w obrazkach.

  

Lekcja była bardzo ciekawa, a uczniowie dobrze się przy historii bawili. Jednak nie taki diabeł straszny, a lekcji patriotyzmu nigdy dosyć.

♥♥♥

Bojary - muzeum pod chmurką 

- kolejne spotkanie w ramach projektu - "Rodzina jest najważniejsza"

       To dzisiejsze spotkanie związane było z miejscem, w którym mieszkają uczniowie naszej szkoły - z Bojarami. Mieliśmy przyjemność przejść się po uliczkach osiedla z miłośnikiem i przewodnikiem - panem dr Klimaszewskim. To dzięki niemu poznaliśmy historię poszczególnych domów, czy kamienic. Potem swoje spostrzeżenia przelaliśmy na prace plastyczne. Zapraszamy do galerii w holu klas 1-3.

 ♥♥♥

"W mieście Białystok, w tym w którym żyję, 

oddałem serce drużynie..."

Właśnie! 20 kwietnia gościliśmy w naszej kochanej "Piątce" wspaniałych gości. Taras Romanczuk i Igors Tarasovs piłkarze Jagiellonii odwiedzili uczniów SP5. Było to niezwykłe wydarzenie, zwłaszcza ze wzgledu na to, iż szkoła bardzo dba o kulturę fizyczną podopiecznych i pielęgnuje tradycje piłkarskie. Goście odpowiadali na liczne pytania, uczniowie byli ciekawi nie tylko gry, wygranych, meczy, składów, sukcesów,  ale także diety sportowców, ich codziennego życia. Następnie piłkarze Jagi wraz z uczniami dali mały pokaz umiejetności prowadzenia, podbijania, kiwania itp. piłki. Spotkanie uwieńczyło rozdawanie autografów i wspólne zdjęcia z gośćmi. Mamy nadzieję, iż dzisiejsze wydarzenie wpłynie na jakość gry zespołu a także na postawę młodych kibiców.

Jaga! Jaga! Jaga!

 

 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

16 kwietnia uczniowie klasy IIIc uczestniczyli w VIII edycji Festiwalu Kultur. Jest to bardzo ważne wydarzenie nie tylko z punktu widzenia życia kulturalnego, ale zwłaszcza z powodu miejsca w którym żyjemy. Podlasie, to swoistego rodzaju mozaika kulturowa której jesteśmy częścią. W czasie imprezy mogliśmy podziwiać wspaniałe występy zespołów różnych kultur, spróbowaliśmy także specjałów kuchni min. tatarskiej, białoruskiej, ukraińskiej, ale przede wszystkim wspieraliśmy występy chóru naszej szkoły pod opieką pani Kasi Breczko. Występy bardzo się wszystkim podobały a potrawy smakowały. Nakarmiłwszy duszę i ciało powróciliśmy do codziennych zajęć. 

 

 

 

 

 ♥♥♥

Wie to mały, wie to duży 

picie soków zdrowiu służy...

Mogliśmy sie o tym przekonać całkiem niedawno. Odwiedziły nas panie które zapoznały dzieci z dobrodziejstwem owoców i warzyw, pokazały jak szybko i łatwo jest przygotować sok ze świeżych produktów a na koniec przeprowadziliśmy degustacje soków z marchwi i jabłek. Mniammm, uczniom klas 0 - 3 bardzo smakowały !

 

 

 

♥♥♥

ŻYCZYMY WSZYSTKIM WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!

      Uczennice klasy 3a na ostatnich zajęciach koła "Ori - sprawne ręce" prowadzonego przez p. Jolantę Jasiuk postanowiły zrobić świąteczne upominki. Z różnobarwnych wstążek wykonywały ozdobne jajka. Polegało to na odpowiednim składaniu i przypinaniu wstążek do steropianowego jaja. I choć praca nie była zbyt łatwa towarzyszyły jej piosenki  i "babskie pogaduchy". 

               

♥♥♥

Olimpijka w klasach 1 - 3

        

          31 marca uczniowie klas 1-3 brali udział  w zawodach sportowych w ramach  szkolnej "Olimpijki". Każda drużyna miała do pokonania 4 konkurencje. 

                 

A oto wyniki rywalizacji międzyklasowej:

klasy pierwsze: I miejsce - 1e, II miejsce - 1c, III miejsce - 1d

klasy drugie -  I miejsce - 2b, II miejsce - 2c, III miejsce - 2a

klasy trzecie -  I miejsce - 3b, II miejsce - 3a, III miejsce - 3c

Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY!

  ♥♥♥

Kolejne spotkanie w ramach projektu - "Rodzina jest najważniejsza"

          28 marca odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Rodzina jest najważniejsza". Było to spotkanie związane ze zbliżającymi się świętami. Najpierw rodzinki opowiadały o swoich tradycyjnych potrawach przygotowywanych na święta. Były i sałatki, i jajka w różnych odsłonach oraz ciasta.

               

Potem zaprosiliśmy wszystkich na warsztaty plastyczne. Pani Jolanta Jasiuk zajęła się mamami i wspólnie robiły jaja ze wstążek, a pani Ewa Safarewicz wraz z dziećmi i tatusiami przygotowywała jajka z bibuły.

               

Po warsztatach zaprosiliśmy wszystkich na salę gimnastyczną.

 

Tam odbyły się różne konkurencje z.... "jajem".  Uczestnicy w nagrodę otrzymali czekoladowego króliczka i w dobrych humorach udali się na poczęstunek do sali.           

♥♥♥

Uczestniczymy w warsztatach edukacji międzykulturowej

       Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w warsztatach zorganizowanych przez Akademię Romską. Mają one na celu zapoznanie z kulturą i tradycjami Romów zamieszkujących w Polsce.

                 

Dzięki prowadzącej - pani Annie Żebrowskiej uczniowie dowiedzieli się, iż Romowie pochodzą z Indii i mają swój język znany tylko im. Nauczyli się jednego z tańców romskich oraz piosenki. Mogli zadawać pytania i rozwiać swoje wątpliwości.

♥♥♥

Warsztaty rzeźbiarskie w Muzeum Karnego

 

          Uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią byli w Muzeum Karnego. Mogli na własne oczy zobaczyć rzeźby, płaskorzeźby oraz maski pośmiertne, które wykonał białostocki rzeźbiarz - Alfons Karny. Oglądali również mnóstwo pamiątek po artyście: obrazy malowane przez przyjaciół, porcelanę, monety czy medale.

 

            

Aby poczuć atmosferę pracowni rzeźbiarskiej uczestniczyli w warsztatach. Każdy dostał kawałek gliny, którą najpierw masował, a potem tworzył z niej to co chciał. Najwięcej było kubków i misek, ale znalazły się także koty , rozłożysta wierzba czy ptaki. Wyprawa była bardzo ciekawa i ... troszkę "gliniana".

♥♥♥

Warsztaty plastyczne dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w naszej szkole.

          Niedawno nasza szkoła była gospodarzem warsztatów plastycznych zorganizowanych dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej miasta Białegostoku. Warsztaty prowadziły nauczycielki z Zespołu Szkół Nr 5 - p. Jolanta Jasiuk i p. Ewa Safarewicz. 

 

Temat spotkania to "Inspiracje wielkanocne i wiosenne". Przybyłe panie mogły nauczyć się, jak zrobić króliczka z serwetki, kurkę z tekturowego talerzyka czy wielkanocnego króliczka z niespodzianką w postaci np. cukierków. Najbardziej pracochłonne okazało się jajko wykonane techniką iris-folding.

               

Nie zabrakło też akcentów wiosennych. Robiłyśmy bociana, różnokolorowe krokusy czy koszyczki na rzeżuchę. Warsztaty przebiegły w miłej atmosferze.

              

♥♥♥

W sobotę 14 marca w naszej szkole odbyło sie niezwykłe wydarzenie. Uczniowie klas 3 wraz z rodzicami i wychowawczyniami mieli zaszczyt gościć wspaniałych ludzi, naszych sąsiadów i przyjaciół którzy pomimo tego że są tacy jak my to różnią się swoją kulturą, obyczajami i religią. Odwiedzili nas wyjątkowi przedstawiciele świata tatarskiego i czeczeńskiego w ramach projektu międzykulturowego "Trzej przyjaciele z boiska" i pani Izie Brant-Szehidewicz, wspaniałej kobiecie zarażającej nas wszystkich pasją i miłością do ludzi. Mieliśmy okazję poznać ich zwyczaje, obejrzeć przepiękne, kolorowe stroje, posmakować charakterystycznych potraw, obejrzeć niesamowity, energetyzujący występ taneczny zespołów  dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych. NIesamowitym  okazał sie występ znanego zespołu czeczeńskiego Lovzar! Młodzi chłopcy porwali nasze nogi do tańca ale i skradli serca wszystkich uczestników swą otwartością, uprzejmością i energią.  Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom i organizatorom za to, że mogliśmy z Wami przeżyć niesamowitą podróż! Pozdrawiamy serdecznie i liczymy na dalszą współpracę! 

A oto kilka fotek, które niestety nie oddają całej tej atmosfery...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

 14 marca (sobota) uczniowie Zespołu Szkół Nr 5 w Białymstoku, pod opieką nauczycieli, wspierali naszą drużynę Jagiellonię w meczu z Górnikiem.  Kibicowanie zespołowi przyniosło oczywiście sukces 2:1! Dzieciaki świetnie bawiły się a przy tym uczyły sportowego zachowania i pokazały wszystkim jak powinien wyglądać prawdziwy kibic Jagiellonii. Pozdrawiamy z trybun!

 

 

 

 

♥♥♥

Dnia 12 marca klasa 3c ponownie odwiedziła Muzeum Podlaskie w Ratuszu. Uczniowie poznali zasadę malowania obrazów martwej natury,  tworzyli z różnych przedmiotów takie obrazy, a na koniec samodzielnie wykonali pracę i nadali jej tytuły. Zajecia odbyły się w niezwykle interesującej atmosferze i otoczeniu wspaniałych dzieł. 

 

 

 

♥♥♥ 

Uczniowie naszej szkoły wraz z p. Jolantą Jasiuk- opiekunką koła origami - uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu - Święcie Origami - zorganizowanym przez członków Białostockiego Klubu Polskiego Centrum Origami. Podczas gali Magda Wojdakowska z klasy 3a za kompozycję "Rodzinka łabędzi" odebrała nagrodę w konkursie "Bajkowy Świat Origami". Potem dziewczynki ze szkolnego koła "Ori- sprawne ręce" wzięły udział w wielu warsztatach, na których można było nauczyć się składać koszyczki, zakładki, korony, tulipany i inne. Ciekawostką były zajęcia dla dzieci i dorosłych poświęcone japońskiej kulturze i życiu codziennemu japońskich uczniów. I tu dowiedziałyśmy się, na przykład, że w Japonii dzieci same sprzątają szkołę, a rok szkolny zaczyna się w kwietniu. To było zaskakujące jak zaskakujące są dzieła origami.

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Pan Dyrektor śpi a uczniowie po szkole harcują….

czyli

"PIŻAMA PARTY"

Dnia 06.03 i 07.03 (piątek i sobota)uczniowie  klasy 1c i 3c wraz z paniami Elżbietą Lipiszko i Agnieszką Wyrwa zorganizowali „Piżama party”. Program przewidywał:

 • „Sportowo i na wesoło”, czyli szaleństwa na sali gimnastycznej do utraty tchu…
 • „Nocne obżarstwo”, czyli mało zdrowa kolacja „pizzowa”…
 •   „Opowieści dziwnej treści przy ognisku”, czyli straszne historie opowiadane nocą…
 • Wojna na poduszki…
 •   Nocne zawody w podchody…
 • Taniec świetlików
 • „Co mi powiesz jak mnie złapiesz?”, czyli chowanego w mroku
 • „Kino mocno nocne…”
 • „Ciężko ranne pantofle o smaku tostów z serem….”

Kilku uczniów z klasy 6 przyłączyło się do zabawy i wzorowo opiekowali się młodszymi koleżankami i kolegami, organizowali im dodatkowe zabawy i quizy.

Dziękujemy! 

 

Całe szczęście że mogliśmy w sobotę wyspać się a o wrażenia spytajcie samych uczestników… Dobranoc…

 

 

 

 

 

 

 

 

i wreszcie sie pospali...

 

ale nie wszyscy, niektórzy rozgrywali partyjkę puzzli w rytmie szelestu paczki chrupek...

♥♥♥

6 latki ,uczniowie klasy Ia chętnie poznają tajniki ekologii. Razem z p.Barbarą Poźniak mamą ucznia klasy I e szukają czystej wody. Czy na Podlasiu mamy czystą wodę? Dzięki obserwacjom organizmów żywych pod mikroskopem możemy stwierdzić,że woda w Biebrzy jest czysta. Musimy nauczyć się ją oszczędzać.

 

 

 

♥♥♥

Uczniowie klasy 3 c bardzo chętnie goszczą w Muzeum Podlaskim w Ratuszu. Ostatnio poznawaliśmy ciekawe techniki malarskie, obejrzeliśmy kilkanaście wspaniałych obrazów i własnoręcznie stworzyliśmy dzieła w oparciu o nowe wiadomości i umiejętności.

 

 

 

 

 

 ♥♥♥

Uczniowie klasy 3c z przyjemnością odwiedzaja Muzeum Historyczne, ponieważ za każdym razem czeka ich fantastyczna podróż w czasie i przestrzeni... Tym razem przenieśliśmy sie do odległych czasów, kiedy to na nasze tereny zostali sprowadzeni tatarscy wojownicy, którzy mieli strzec nas przed krzyżackim atakiem. W zamian za opiekę otrzymali oni na własność trochę ziemi i budynków. Do dziś Tatarzy mieszkaja z nami na Podlasiu, tworząc razem miedzykulturową mozaikę.

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

 Uczniowie klas 1-3 biorą udział w różnych zajęciach dodatkowych, min. pani Anna Żebrowska w ramach działań z zakresu edukacji międzykulturowej i projektu "Multistok" przeprowadza u nas warsztaty plastyczne. Aktywność ta ma na celu zwrócenie uwagi najmłodszych na to, iż "inny" nie oznacza gorszy. Mieszkając na Podlasiu często naszymi sąsiadami są osoby odmienne kulturowo czy religijnie i jednym ze sposobów na porozumienie i współdziałanie jest poszerzenie wiedzy na temat inności w naszym najbliższym otoczeniu. Pani Ania wraz z uczniami budowali wspólny dom dla wszystkich, pozbawiony uprzedzeń i stereotypów, w trosce i poszanowaniu każdego człowieka...

 

 

 

 

 

♥♥♥

Dnia 01 marca 2015 r. uczniowie klasy 3c, 6a i 6c pod opieką pań: Agnieszki Wyrwa, Magdy Miluskiej i pana Mirosława Bienia, wspierali swą ukochaną drużynę - Jagiellonię na meczu z zespołem Korona Kielce. Były to niezapomniane chwile, zwłaszcza że przeciwnik był naprawdę silny. Jagiellonia nie wygrała niestety ale zachowała honor jednym golem, do czego przyczynili sie napewno nasi uczniowie kibicując z ogromnym zaangażowaniem! Młodzi kibice jesteście wspaniali!

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

26 lutego /czwartek/ klasa1a razem z wychowawczynią panią Julitą Gregorczuk /6- latki/ była na spotkaniu autorskim w bibliotece przy ulicy Dobrej z panią Katarzyną Janowicz- Timofiejew. Autorka napisała dużo książęk dla dzieci. Słuchaliśmy czytane książki "Kotek i autobus" , Albertynka , Azorek otrzymaliśmy dedykacje tej autorki.
Uczennica Julia Kukowska za udział w konkursie o Kotkach otrzymała dyplom i nagrodę. Byliśmy bardzo zadowoleni.
 
 
 
 
♥♥♥
Uczniowie klasy 3c dbają o to co spożywają. Chcieliśmy poznać smak prawdziwego mleka, wiec wyruszyliśmy na udój a w zasadzie do "mlekomatu" który serwuje świeże, prawdziwe krowie mleko. Mniammmm...
 
 
 
 

♥♥♥

Dnia 18 lutego odbył się Apel podsumowujacy pracę w pierwszym półroczu roku szkolnego 2014/15. Na uroczystości obecne były wszystkie klasy II i III. Wyłonieni zostali uczniowie, którzy wyróżnili się swoją postawą, ciężką pracą i wzorowym zachowaniem. Pani Dyrektor Agnieszka Sasinowska nagrodziła wyróżnionych. Gratulujemy serdecznie i liczymy że do tego zacnego grona dołączą pozostali! Trzymamy kciuki!

 

 

 

Nasi najlepsi:

 

Klasy 2a - wychowawczyni p. Ewa Safarewicz

 1. Natalia Filipowicz
 2. Piotr Modzelewski
 3. Sonia Nazaruk
 4. Franciszek Ostasz
 5. Gabriel Panasiuk
 6. Franciszek Reszuta
 7. Marcin Chołołowicz

 

KLASA 2b - wychowawczyni p. Grażyna Fiłonowicz

 1. Justyna Adaszkiewicz                 
 2. Wiktoria Bielecka
 3. Zofia Bobryk
 4. Martyna Ciuńczyk
 5. Agata Klebus
 6. Maria Matulewicz
 7. Arkadiusz Pawlak
 8. Zofia Rynkiewicz
 9. Martyna Trochimczuk
 10. Magdalena Woronowicz
 11. Karolina Sepczyńska
 12. Agnieszka Klimaszewska          

 

KLASA 2c - wychowawczyni p. Elżbieta Grodzka

 1. Szymon Cymbor                              
 2. Anita Kupczyk
 3. Aniela Lubicz- Łapińska
 4. Julia Mudel
 5. Hubert Sawicki
 6. Gabriela Sierpińska
 7. Magda Zembko
 8. Josef Filipowicz
 9. Martyna Gryczewska
 10. Matylda Matreńczuk

 

Klasy 3a - wychowawczyni p. Jolanta Jasiuk

 1. Iga Godlewska
 2. Urszula Grabowska
 3. Patrycja Guzowska
 4. Weronika Kazberuk
 5. Emil Kiszycki
 6. Julia Ledochowicz
 7. Hanna Pasik
 8. Maja Sajewicz
 9. Weronika Wiśniewska
 10. Magdalena Wojdakowska
 11. Krzysztof Dobrogowski
 12. Paweł Szymański

 

KLASA 3b - wychowawczyni p. Marzanna Szpiczko

 1. Zofia Dziemiańczyk
 2. Filip Michał Fabisiak
 3. Maja Górecka
 4. Maja Lewocka
 5. Alicja Milena Macutkiewicz
 6. Ewa Pytel
 7. Julia Stasiulewicz
 8.  Paulina Świerżewska
 9.  Gabriela Aleksandra Kuc
 10.  Dominika Anchimiuk
 11.  Krzysztof Trofimiuk
 12.  Filip Gajewski
 13.  Magdalena Płoch
 14.  Emilia Miranda Trębicka

 

KLASA 3c - wychowawczyni p. Agnieszka Wyrwa

 1. Dawid Bajko
 2. Natalia Ciesielska
 3. Julia Gołębiewska
 4. Milena Himik
 5. Michał Jóźwiak
 6. Gabriela Rolińska
 7.  Michał Kucharewicz
 8.  Łukasz Wiśniewski
 9.  Sebastian Skiepko
 10.  Ewa Sokólska
 11.  Artur Otlewski
 12.  Kacper Wyrwa
 13.  Kacper Dec
 14. Igor Czajkowski 

 

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym.

♥♥♥

 

 

Dnia 18 lutego, podczas apelu podsumowującego , rozstrzygnięty został konkurs pt.:„Baj, bajunia…”.

A oto lista wyróżnionych i nagrodzonych:

Klasy 1

 „Bałwan” - Onikijuk Dominika

 „Ciuchcia” – Januszewski Miłosz

 „Kot wąsaty” – Gosiewski Julek

 „Leśne przygody” – Krzywiec Natalia

 „Czerwony Kapturek” – Dąbrowska Julia

 

Klasy 2

 „Brudas” – Agata Klebus

 „Bezpieczny w Internecie” – Patrycja Klimek

„Słodkie niebezpieczeństwo” – Zofia Bobryk

„Zębowa historia” – Wiktoria Bielecka

    Klasy 3

  nagrody –

 Weronika. Wiśniewska

Dominika. Anchimiuk

 Paulina. Świerżewska

 Wiktor. Ściepiuk

 Iga. Godlewska

 Kacper. Wyrwa

 Weronika. Kazberuk

 Paweł. Szymański

 Beniamin. Kuranowski

 Krzyś. Trofimiuk

Maja. Górecka

 Zuza. Konon

 Julia. Ledochowicz

 Magda. Wojdakowska

wyróżnienia –

 W. Trebicka

 G. Kuc

 M. Kucharewicz

 G. Rolińska

 

 

 

♥♥♥

W ramach projektu „Szachy w szkole” od października 2014 roku młodzi szachiści z klas II walczyli w turnieju szachowym o tytuł Mistrza Klasy. Mistrzostwa zakończyły się dnia 15 stycznia 2015, zwycięzcy otrzymali puchary, a pierwsze trzy osoby z każdej klasy medale i dyplomy. Wszyscy uczestnicy otrzymali również słodkie upominki.

 

Wyniki przedstawiają się następująco:

II a :

1 miejsce: Gabriel Panasiuk, 2 miejsce: Oliwier Turowski, 3 miejsce: Gabriel Boryszewski

II b :

1. miejsce: Zofia Rynkiewicz 2. miejsce: Małgorzata Dylnicka 3. miejsce: Martyna Trochimczuk

 

 

II c :

1. miejsce: Hubert Sawicki, 2. miejsce: Szymon Cymbor, 3. miejsce: Igor Kalinowski

 

♥♥♥

W karnawale to są bale! W tym roku klasy 1 - 3 bawiły sie w Białostockim Teatrze Lalek. Obejrzeliśmy piękne przedstawienie, potańczyliśmy przy orkiestrze Świętego Mikołaja i muzyce współczesnej a na koniec spotkaliśmy mikołajowy zaprzęg oczywiście z Nim samym w środku! 

 

 

 

 

♥♥♥

                   Święta Bożego Narodzenia to ogromne przeżycie. Przygotowywaliśmy sie do nich poznając zwyczaje, tradycje ale również przygotowując w klasach Jasełka i opłatkowe spotkania. Uczniowie wraz z wychowawcami zadbali o nastrój i oprawę artystyczną zaś rodzice o potrawy charakterystyczne dla tych świąt.

Serdecznie dziękujemy Państwu za tak duże zainteresowanie i zaangażowanie!

 

Ostatni dzień nauki w klasie 3 a zamienił się w "Wieczór wigilijny". Przynieśliśmy postne potrawy, śpiewaliśmy kolędy. Nie zapomnieliśmy o podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń. Zrobiliśmy też reniferka z lizakiem dla młodszego rodzeństwa. Ten dzień był bardzo miły i wprowadził nas w nastrój zbliżających się świąt.

 

 

 

♥♥♥

Jasełka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 5 pod kierunkiem pani Heleny Dobosz - nauczycielki religii prawosławnej. Były to niezapomniane chwile w które były zaangażowane nie tylko dzieci ale i ich rodzice i nauczyciele.

 
 

 

♥♥♥

W grudniu uczniowie klasy 3c wraz z paniami Agnieszką Wyrwa, Moniką Serokin i Heleną Grodź a także przy ogromnym wsparciu rodziców, brali udział w grze terenowej, tzw. "Questingu miedzykulturowym" zorganizowanym przez Fundację "Dialog". Impreza miała na celu przybliżenie dzieciom miejsc różnych kultur w naszym pieknym, "kolorowym" mieście - Białymstoku. Odwiedziliśmy Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Pałac Branickich, przechodziliśmy obok siedziby Towarzystwa Białoruskiego, Ratusza, Cerkwi pod wezwaniem Św. Mikołaja i Kościoła Wniebowzięcia NMP i Św. Rocha i wielu innych ciekawych okolic. Uczestniczyliśmy również w prezentacji charakterystycznych cech najczęściej spotykanych na Podlasiu religii a na koniec uczniowie wykonali plakaty

podsumowujące wszystko to co odkryli. 

 

 

 

 

 

 

 

♥♥♥

Dnia 29 października klasa 3 a wraz z wychowawczynią panią Jolantą J. odwiedziła miejsca pamięci w naszym mieście. Postawiliśmy znicze i minutą ciszy uczciliśmy pamięć pomordowanych, którzy zginęli za wolność naszej ojczyzny.

Pamiętamy o nich i jesteśmy im wdzięczni!

  

 

♥♥♥

11 LISTOPADA NADAL PAMIĘTAMY!

"... mówia o Nas bo jesteśmy Polakami i czasy się zmieniają a my nadal pamiętamy,

o powstańcach, walkach i przelanej krwi, bo umrzeć za ojczyznę to nie żaden wstyd!

Mówię to dziś - przypomnę za parę lat, o ludziach idących na wojne w nieznany świat, 

żołnierze, poeci, kobiety i dzieci oddawali za nas życie! Jesteśmy im wdzięczni!..."

Mrozu & Legal

Uczniowie klas 3a, 3b i 3c SP5 przygotowali specjalny występ artystyczny, upamietniający jedno z najważniejszych wydarzeń naszej ojczyzny - 

ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

oto po 123 latach niewoli Polska znów mogła być Polską... .

 

  

 

Chcieliśmy podziękować również żołnierzom za ich odwagę i męstwo,

za to, że możemy żyć nadal w wolnej Polsce...

Zaprosiliśmy przedstawicieli jednostek wojskowych stacjonujących w naszym mieście:

18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy  i Podlaski Oddział Straży Granicznej

na specjalny apel 

 

     

 

♥♥♥

"Święty Andrzej Ci ukarze, co Ci los przyniesie w darze..."

Klasa 3c obchodziła zabawę andrzejkową w sposób szczególny. Uczniowie postanowili nauczyć się przygotowywać gofry. Bardzo profesjonalnie do tego podeszli. Pod okiem wybitnych kucharek i ciastkarek ,

tj. pań Bożenki, Tereski i Sylwi piekliśmy pyszne ciasteczka, 

mmmnniiiaaammm...

a zapachy rozchodziły się po całej szkole przyprawiając o zawrót głowy i burczenie w brzuchu. Jedno jest pewne! Wróżba na ten dzień brzmi:

"Droga do serca prowadzi przez ... żołądek!"

  

  

  

♥♥♥

Uczenie się jest rzeczą szlachetną, nawet dla starca..."

                                                                                                      Sofokles

Idąc tropem tej myśli, nauczycielki naszej szkoły: Marzanna Szpiczko, Elżbieta Lipiszko i Agnieszka Wyrwa zorganizowały specjalne warsztaty plastyczne pod hasłem: "Zima i jej cudeńka"

dla wszystkich chętnych nauczycieli i nie tylko,

naszej szkoły i nie tylko...

Mogłyśmy wczuć się w uczniów i poznać nowe sposoby i metody pracy aby wzbogacić swój warsztat pracy. 

  

  

 

♥♥♥

Dnia 25 listopada mimo mroźnej pogody uczniowie klasy 2a i 3a wraz z paniami E. Safarewicz i J. Jasiuk pojechały do Supraśla. Głównym punktem programu było powstałe niedawno Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa.

"Bardziej niż złoto,
świat zmienił ołów.
I bardziej niż ołów we flincie,
ołów w kaszcie zecerskiej."
Tam dowiedzieliśmy się, w jaki sposób drukowano w dawnych czasach. Mieliśmy też okazję sami wcielić się w postać dawnego drukarza.Każdy z nas przy pomocy wałka z farbami, formy i prasy zrobił pamiątkową odbitkę jednej ze stron Ewangelii wydrukowanej w Zabłudowie w 1569r..
Poznaliśmy również sztukę tworzenia papieru. Mogliśmy zaczerpnąć z kadzi masę, która po odsączeniu i wysuszeniu stawała się prawdziwą kartka papieru. Dzięki pobytowi w muzeum zobaczyliśmy mnóstwo maszyn, które pomagał w stworzeniu książki od początku do końca.
  
  
  
 
♥♥♥
 

"Muzyka wpływa na uszlachetnienie obyczajów..."  - Arystoteles

Nasi uczniowie są tego samego zdania, więc często uczestniczymy w różnorodnych zajęciach,

gdzie muzyka wybrzmiewa...

Bywamy w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Ostatnio oglądaliśmy spektakl muzyczny pt.: "BRZYDKI KACZOREK". Pomimo tego, że znaliśmy fabułę, bardzo podobało nam się, byliśmy oczarowani tańcem, śpiewem, itp. Przez chwilkę nawet mogliśmy poczuć sie jak prawdziwi mieszkańcy wiejskiej sadzawki...

  

  

♥♥♥

Niekiedy gościmy u siebie muzyków Opery i Filharmonii Podlaskiej. Lubimy audycje muzyczne przygotowane przez artystów, ponieważ są zawsze ciekawe, czasem zabawne a niekiedy nastrojowe.

   

  

  

 

♥♥♥

 

Klasy 3b i 3c poszerzają swoja wiedzę na temat innych kultur. Dzieki Fundacji Edukacji i Twórczości a zwłaszcza pani Ani Żebrowskiej poznajemy dorobek kultury romskiej. Uczymy sie ich tańców i odkrywamy twórczość plastyczną poprzez specjalne warsztaty.

Pani Aniu! Prosimy o więcej, więcej, więcej...

  

  

 

♥♥♥

 

"Naładowani" pozytywną energią, jesteśmy otwarci na innowacyjne poznawanie świata, przeżywanie go i kreowanie ... na zajęciach i nie tylko!

 

  

 

♥♥♥

 

Jesteśmy częstymi bywalcami muzeum, galerii, wystaw... . Ostatnio zauroczyły nas zajęcia w Muzeum Podlaskim w Białymstoku oddział w Ratuszu. Cóż to była za niespodzianka! Dowiedzieliśmy się, że nasz Ratusz nigdy nie był siedzibą władz miasta a raczej pierwszą galerią handlową w Białymstoku którą założył sam Klemens Branicki na prośbę kupców żydowskich. 

Zajęcia muzealne są dla nas zawsze niezapomniana przygodą w czasie i przestrzeni...

  

  

 

♥♥♥

Jeszce kilka fotek z przeglądu dentystycznego, o którym możecie poczytać w zakładce głównej klas 1-3. 

  

  

 

"... bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć!"

 

♥♥♥

 

Dnia 11 września 2014 r. w ramach akcji "Fokus Pobudza Neurony - Było sobie życie" klasy pierwsze, drugie i trzecie brały udział w zajęciach. Obejrzeliśmy ciekawą kreskówkę pt.: "Było sobie życie". Usłyszeliśmy wiele niezwykłych informacji o naszych ciałach. Już wiemy do czego potrzebne są nerki, a także to, że płuca wcale nie są tej samej wielkości i tak w ogóle nasze ciało nie jest symetrycznie zbudowane. Wiemy też jaką funkcję spełnia serce, skóra i do czego służy mikroskop, jak z niego korzystać i w reszcie w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy. Aktywnym dzieciom zorganizowano konkurs z nagrodami. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i mamy nadzieję na więcej tego typu lekcji.

 

♥♥♥

Dnia 12 września klasy 3 b i 3 c w ramach "Narodowego czytania"odwiedziła Muzeum Historyczne w Białymstoku. Wysłuchaliśmy kilku fragmentów Trylogii Henryka Sienkiewicza, poznaliśmy stroje i zwyczaje z tamtej epoki, oglądaliśmy uzbrojenie ówczesnych rycerzy. Na koniec wykonaliśmy piekne ilustracje do wysłuchanych fragmentów powieści. Było jak zwykle bardzo interesująco ale i zabawnie, kiedy nasza pani przebrała sie za Oleńkę z książki... Ale zupełnie zapomniała o zdjęciu okularów przeciwsłonecznych i nowoczesnego zegarka. Dowiedzieliśmy się wówczas, że takie "wpadki" często towarzyszyłykręceniu filmy w oparciu o powieść Henryka Sienkiewicza.