I miejsce w Miejski Konkursie Plastycznym „Patroni Białegostoku”
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 05, grudzień 2019 13:21
- Opublikowano: czwartek, 05, grudzień 2019 13:21
26.11.2019r. w Domu Kultury Śródmieście przy ul. Malmeda 17 odbył się wernisaż prac nagrodzonych w konkursie „Patroni Białegostoku”. Uczniowie naszej szkoły , na zajęciach koła plastycznego wykonali portrety ostatniego prezydent RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowski, prezydenta miasta w latach 1934-39 Seweryna Nowakowski oraz Feliksa Filipowicza - pierwszego prezesa Rady Miasta z okresu międzywojennego. Konkurs został zorganizowany, ponieważ rok 2019 jest rokiem tych trzech ważnych dla historii naszego miasta postaci. I miejsce w tym konkursie zajął Hubert Dębicki z klasy VI C Wyróżnienie przyznano Ksaweremu Baczewskiemu z klasy VI A.
Serdecznie gratulujemy młodym artystom. Na wystawę pokonkursową zakwalifikowały się prace Kesjii Wigłasz z IV A, Zuzanny Zahorowskiej z IV B,
Jessici Bayraktar z VI A, Natalii Lewoc z VI A, Vanessy Bayraktar z VI A, Adriana trucheł z V F, Julii Kukowskiej z VI A, Zuzanny Kuderewskiej z V c i Mai Kościukiewicz z V c.
Prace zostały wykonane pod kierunkiem p. Elżbiety Sorkowskiej.
KONFERENCJA DLA DYREKTORÓW SZKÓŁ DEUTSCH PLUS „RAZEM DLA NIEMIECKIEGO“
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 05, grudzień 2019 09:29
- Opublikowano: czwartek, 05, grudzień 2019 09:29
Dyrektor Szkoły Podstawowej NR 5 w Białymstoku Bogdan Wróbel uczestniczył w Konferencji Dla Dyrektorów Szkół DEUTSCH PLUS „RAZEM DLA NIEMIECKIEGO“, która odbyła się w 15 listopada 2019 r Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Patronem konferencji na rzecz języka niemieckiego był Instytut Goethego w Warszawie oraz Ambasada Niemiec w Polsce. Podczas konferencji dyrektorzy szkół należących do prestiżowej sieci szkół w Polsce (wyróżnienie plakietką Deutsch Plus) mogli wspólnie znaleźć odpowiedzi pytania: Jak wspierać nauczanie języka niemieckiego w swojej szkole? Gdzie szukać środków i możliwości? Jak pomagać nauczycielom w ich pracy? Jak najskuteczniej motywować do nauki języka niemieckiego? Wypracowane zostały również strategie i plany, zgodne z Zaleceniami Norymberskimi w zakresie wczesnej nauki języków obcych.
Pozwolą one na dialog i współpracę w poszczególnych regionach. Zaprezentowane zostały programy wymiany uczniowskiej, instytucje pośredniczące, egzaminy poświadczające znajomość języka niemieckiego oraz argumenty za nauką niemieckiego jako drugiego języka.
Opracowała: Emilia Radziwońska
"Dzwoneczki z Piąteczki" - I miejsce!!!
- Szczegóły
- Utworzono: sobota, 30, listopad 2019 20:10
- Opublikowano: sobota, 30, listopad 2019 20:10
''Dzwoneczki z Piąteczki "w składzie Marta Sawicka, Klaudia Karczewska, Karol Makowski, Weronika Kursa, Dominika Moraś, Wiktoria Lenczewska, Zuzanna Mordasiewicz, Jakub Lompart, Mateusz Trawiński, Mateusz Orzechowski, Kamil Gryczanowski, Aleksandra Garbar reprezentowały SP5 w X Podlaskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej. Poziom występujących solistów i zespołów był bardzo wysoki. Kategorie wiekowe wykonawców obejmowały dzieci w wieku przedszkolnym po młodzież powyżej lat 18. W dniu przesłuchań wykonaliśmy dwa utwory: "Niepodległa, niepokorna" i "Co to jest niepodległość?" w kategorii zespołów w wieku 8-13 lat. Jury w składzie; prof. Edward Kulikowski, mgr Cezary Kunda, dr hab. Ewa Rafałko przyznało nam pierwsze miejsce w swojej kategorii pierwsze miejsce co nas jako wykonawców i towarzyszących rodziców mile zaskoczyło. W trakcie uroczystej gali podsumowującej przegląd zespoły i wykonawcy jeszcze raz wystąpili i odebrali nagrody w postaci sprzętu nagłaśniającego szkole. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i z jeszcze większym zapałem śpiewamy.
Należymy do sieci szkół Deutsch Plus - Projekt pod patronatem Goethe Institut w Warszawie oraz Ambasady Niemiec w Polsce.
- Szczegóły
- Utworzono: sobota, 30, listopad 2019 19:30
- Opublikowano: sobota, 30, listopad 2019 19:30
Od roku szkolnego 2019/2020 Szkoła Podstawowa Nr 5 należy do prestiżowej sieci szkół w Polsce (wyróżnienie plakietką Deutsch Plus). Deutsch Plus, to projekt pod patronatem Goethe-Institut w Warszawie oraz Ambasady Niemiec w Polsce wspierający szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego. Projekt ten przyniesie wiele korzyści dla szkoły oraz uczniów m.in.:
- możliwość udziału w ogólnopolskim konkursie wraz z atrakcyjnymi nagrodami
- dodatkowa godzina języka niemieckiego dla klas 7 w formie zajęć kreatywnych z języka niemieckiego
- udział w jednym z trzech oferowanych projektów ogólnopolskich na temat muzyka, gotowanie, czy ochrona środowiska
- spotkania z młodymi ludźmi z Niemiec
- udział w wymianie uczniowskiej online (e-twinning)
- udział w bezpłatnych lekcja Skype
- zniżki przy przystąpieniu do egzaminów Goethe-Institut z możliwością przeprowadzenia ich bezpośrednio w szkole.
Koordynatorem projektu jest nauczyciel języka niemieckiego Emilia Radziwońska.
"Szkoła pamięta" - podziękowanie Ministra Edukacji Narodowej
- Szczegóły
- Utworzono: sobota, 30, listopad 2019 19:08
- Opublikowano: sobota, 30, listopad 2019 19:08
Film „Legiony”
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 25, listopad 2019 18:11
- Opublikowano: poniedziałek, 25, listopad 2019 18:11
Dnia 31 października uczniowie klas 7-8 wybrali się do Kina Helios w Galerii Alfa na film "Legiony" w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Premiera dzieła miała miejsce 20 września 2019 roku. „Legiony” to osadzona w latach 1914-1916 opowieść o miłości, przyjaźni, marzeniach i dojrzewaniu. Zbiorowym bohaterem filmu są polscy żołnierze, którzy podczas I wojny światowej tworzyli formację będącą zalążkiem naszej przyszłej armii. Wątek miłosny został zgrabnie wpleciony w legionowy szlak bojowy: od wymarszu z krakowskich Oleandrów, aż po bitwę pod Kostiuchnówką. Przedstawiona na ekranie historia, m.in. dzięki umiejętnemu połączeniu prawdziwych wydarzeń i postaci z filmową fikcją, od pierwszych minut przykuwa uwagę widza. Wprawdzie scenariusz nie jest zawiły, ale stanowi spójną i logiczną całość, co w połączeniu ze świetnymi zdjęciami i efektami specjalnymi oraz niezłą ścieżką dźwiękową sprawiło, że film podobał się młodzieży.
Spektakl "Chemiczna zmiana nastroju"
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 25, listopad 2019 17:46
- Opublikowano: poniedziałek, 25, listopad 2019 17:46
Dnia 7 listopada 2019r. uczniowie klas 7a i 7c udali się na spektakl profilaktyczny, pt.: "Chemiczna zmiana nastroju" przygotowany dla młodzieży i pedagogów, a wystawiany w auli Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku. Sztuka poruszała problemy młodego człowieka: samotność, niezrozumienie, problemy w szkole i domu, uzależnienie. Aktorzy z teatru „Madame” w niezwykle interesujący sposób, przy pomocy tekstu, obrazu i piosenek przedstawili zagrożenia jakie niesie ze sobą zażywanie środków psychoaktywnych.
Przedstawienie przeplatane było prelekcjami na temat szkodliwości działania środków psychoaktywnych, ich negatywnych skutków oraz odpowiedzialności prawnej.
Opiekunowie grupy: Małgorzata Andraszek, Aneta Michalczuk
Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 25, listopad 2019 15:02
- Opublikowano: poniedziałek, 25, listopad 2019 15:02
W dniach 18 – 24 listopada 2019 r., już po raz 21, obchodzony był w Polsce i na świecie Tydzień Edukacji Globalnej. Tegoroczne hasło brzmiało:
<< Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!>>
Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w tym wydarzeniu. Zorganizowaliśmy wystawę informującą o trwającej akcji, prezentującą przyczyny i skutki zmian klimatycznych oraz propozycje działań korzystnie wpływających na klimat. Część nauczycieli poświęciła lekcje lub ich fragmenty zagadnieniom związanym z klimatem.
Grupa uczniów z klasy VII d i VIII b uczestniczyła w akcji miejskiej – Biblioteka Globalnych Osobowości, w ramach której odbyły się warsztaty, wykłady, happening. Mamy nadzieję, że każdy uczeń, rodzic i nauczyciel będzie każdego dnia podejmował takie działania, aby jak najmniej szkodzić środowisku.
L. Rode, W. Kolosa
„Jestem cool w konflikcie”
- Szczegóły
- Utworzono: niedziela, 24, listopad 2019 20:32
- Opublikowano: niedziela, 24, listopad 2019 20:32
20.11.2019 uczniowie klasy VIc uczestniczyli w warsztatach „Jestem cool w konflikcie”, które odbyły się w Sądzie Rejonowym w Białymstoku. Młodzież miała okazję porozmawiać o pozytywnych stronach konfliktów, a także dowiedzieć się więcej na temat alternatywnych metod rozstrzygania sporów. Uczniowie ćwiczyli również rozwiązywanie sporów drogą mediacji.
V FESTIWAL PIOSENKI NIEZŁOMNEJ NIEPODLEGŁEJ
- Szczegóły
- Utworzono: niedziela, 24, listopad 2019 20:29
- Opublikowano: niedziela, 24, listopad 2019 20:29
Chór Szkoły Podstawowej Nr 5 w Białymstoku 18 listopada brał udział w przesłuchaniach ogólnopolskich IV Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza "KIMA” w Krakowie. Młodzież klas VI i VII gościła w sercu Polski na zaproszenie organizatorów Instytutu Pamięci Narodowej, Fundacji Armii Krajowej oraz Stowarzyszenia PASSIONART. W ciągu weekendu przesłuchano 600 uczestników z całej Polski oraz Polonię z Litwy i Białorusi. Choć nie zostaliśmy wyróżnieni bogate wspomnienia i doświadczenia pozostają. Zaprezentowaliśmy piosenkę „ Niepodległa, niepokorna”, przy akompaniamencie zasiadła mgr. Urszula Kulesza, która towarzyszyła nam na tej muzyczno- patriotycznej drodze. Młodzież w trakcie dwóch dni miała okazje zobaczyć: Wawel, Stary Kazimierz z jej niepowtarzalnym przedwojennym klimatem oraz gościliśmy na Starym Rynku, gdzie podziwialiśmy Kościół Mariacki i Sukiennice. Wszystkim chórzystom gratulujemy pięknego występu i godnego reprezentowania szkoły i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekę nad uczniami sprawowała Pani Katarzyna Breczko oraz Agnieszka Bielska.
Zapraszamy do udziału w projekcie uczniów klas I,IV i VI
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 21, listopad 2019 23:05
- Opublikowano: czwartek, 21, listopad 2019 23:05
W celu wzięcia udziału prosimy rodziców o podpisanie deklaracji do środy 27 listopada 2019r.