O projekcie cyfrowobezpieczni.pl

proj

Celem projektu Cyfrowobezpieczni.pl jest zwiększenie świadomości społeczności szkolnej na temat możliwych zagrożeń związanych z Internetem oraz upowszechnienie wiedzy o bezpieczeństwie cyfrowym w szkole oraz pośród uczniów i rodziców. Opiekunkami projektu są panie: E. Bazyluk, S. Lange, M. Łupińska, M.Serokin.

Komputery na dobre zagościły w naszych domach, zadomowiły się też w pracy i w szkole. Odgrywają ważną rolę w życiu współczesnego człowieka. Szczególnie ważny stał się łatwy i szybki dostęp do Internetu. Światowa sieć komputerowa niesie ze sobą wspaniałe możliwości zdobywania informacji, kontaktów z innymi ludźmi, wymiany poglądów, przesyłania danych, zamawiana towarów konsumpcyjnych, dokonywania zakupu książek oraz innych publikacji, jak również wykonywania wielu innych czynności bez potrzeby zbędnego marnowania czasu. Nie ulega więc wątpliwości jak wiele korzyści przynosi nam dostęp do Internetu, ale czy aby na pewno przynosi nam same korzyści?

Internet to niestety nie tylko same korzyści. Niezbędne jest uzmysłowienie sobie drugiej strony, pokus i zagrożeń czyhających na jej użytkowników. Dotyczy to głównie osób o nie wyrobionym jeszcze światopoglądzie oraz niewielkiej wiedzy na temat wszystkich możliwości pozytywnych oraz negatywnych Internetu.

Zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu możemy podzielić na kilka rodzajów:

• psychiczne - uzależnienie, wirtualna rzeczywistość oderwana od życia,
  • fizyczne - wzrok, postawa,
  • społeczne - zachowania nieetyczne, anonimowość, brak zahamowań, przestępczość komputerowa,
  • moralne - łatwy dostęp (nie kontrolowany) do niepożądanych informacji,
  • intelektualne - bezkrytyczne zaufanie do możliwości maszyny, „szok informacyjny”.