obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

Konkurs "Na wspólnej ziemi"

DSC 0502 1Co dwa lata odbywa się ogólnopolski konkurs "Na wspólnej ziemi" organizowany przez fundację "Shalom" pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest on poświęcony relacjom polsko -żydowskim na ziemiach polskich. Składa się z dwóch zadań do wyboru: pierwsze to stworzenie przewodnika po nieistniejącym mieście, drugie - odtworzenie obyczajów i życia codziennego żydowskich mieszkańców. W tym roku, podobnie jak poprzednio, przystąpiliśmy do konkursu. Biorą w nim udział uczennice klasy VII A -Olga Sorkowska i Małgorzata Olesińska, a pracę koordynują - p. Barbara Buńko i p. Katarzyna Breczko. Realizujemy zadanie pierwsze, dlatego zaczęłyśmy 13.01.2018 r. od spotkania z p. Jarosławem Werpachowskim - 90-letnim białostoczaninem mieszkającym przed wojną na ulicy Wersalskiej. Pan Werpachowski oprowadzał nas po obecnej ulicy Akademickiej i pokazywał zdjęcia. Przenieśliśmy się w czasie do przedwojennego Białegostoku widzianego oczami dziecka i nastolatka. Przed nami jeszcze dużo pracy i spotkań.

 

DSC 0525 1