obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

IX Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP Nr 5 w Białymstoku

20190119 132119Organizowanie turniejów szachowych w naszej szkole stało się już tradycją. Co roku organizujemy dwie poważne imprezy szachowe. Jedną w czasie ferii tylko dla młodzieży szkolnej, drugą tuż przed końcem roku szkolnego, w której udział mogą brać również dorośli. W pierwszy dzień ferii 19 stycznia 2019 roku w odbył się już IX Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP Nr 5 w Białymstoku. Prawo gry miała młodzież urodzona w roku 2005 i młodsza. Zawody zostały przeprowadzone w formie indywidualnej systemem gry szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry wynosiło 10 minut na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii. W zawodach obowiązywały aktualne przepisy gry Polskiego Związku Szachowego i Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE. I choć nie wszystkim były znane to jednak nie stanowiło to problemu ponieważ dzieci doskonale radziły sobie przy szachownicy podczas rozgrywania partii.

Turniej przebiegał w bardzo miłej atmosferze, pomimo iż rywalizacja toczyła się o puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Zawodnicy wspierali się wzajemnie i grali zgodnie z zasadami fair play. Warto podkreślić, że dzieci potrafiły godnie się zachować odnosząc zwycięstwa jak i doznając porażki. I choć wynik nie zawsze był korzystny to jednak nie stanowiło to przeszkody by doskonale bawić się ze sobą w przerwach między poszczególnymi rundami.

Zwycięstwo w turnieju odniosła uczennica naszej szkoły z klasy VI b Małgorzata Dylnicka, która zdobyła 6,5 pkt z 7 możliwych. Drugie miejsce zajął Jakub Spisak z dorobkiem 6 pkt z 7. Trzeci był Michał Gardocki, który uzyskał z 5 pkt z 7 partii. Na uwagę zasługuje fakt, że zarówno Jakub i Michał byli najmłodszymi uczestnikami turnieju. Obaj urodzili się w 2011 roku i potrafili odnieść wiele zwycięstw ze znacznie starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych zawodach.

Szczegółowe wyniki można obejrzeć pod linkiem: www.chessarbiter.com

20190119 101326