obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

5 miejsce w Igrzyskach Dzieci Miasta Białegostoku w szachach

20181028 105511Dnia 28 października 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku, ul. Łagodna 10 odbyły się Igrzyska Dzieci Miasta Białegostoku. Prawo gry miała młodzież urodzona w roku 2006 i młodsza w 4-osobowych zespołach mieszanych, w tym obowiązkowo jedna zawodniczka na czwartej szachownicy. Na szachownicach 1-3 mogły grać również dziewczęta. Była to istotna nowość w porównaniu do lat ubiegłych gdzie Igrzyska Dzieci rozgrywane były osobno dla dziewcząt i chłopców. Zawody zostały przeprowadzone w formie drużynowej systemem gry szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry wynosiło 10 minut na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii.

Naszą szkołę reprezentowali: Krzysztof Jurkowski z kl. V f; Bartosz Trochimczuk kl. IV h; Filip Kudraszow kl. II d oraz Małgorzata Dylnicka kl. VI b. Kolejność nie jest przypadkowa ponieważ na pierwszej szachownicy jest najtrudniej. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie ponieważ w przypadku równej liczby punktów meczowych o kolejności decydują dodatkowe kryteria m. in. lepszy wynik na pierwszej, ewentualnie kolejnych szachownicach. Do udziału w zawodach zgłosiło się 16 zespołów. 20181028 101119Trzeba przyznać, że turniej nie należał do łatwych. Wiele zespołów miało w drużynie utytułowanych zawodników, finalistów oraz medalistów Mistrzostw Polski! Trzeba stwierdzić, że nie było niespodzianek. Zasłużenie wygrała Szkoła Podstawowa nr 29 uzyskując 13 pkt, zwyciężając sześć meczy i jeden remisując z naszą reprezentacją! Drugie miejsce zajęła SSP 1 STO z dorobkiem 12 pkt ponosząc jedną porażkę przy sześciu wygranych. Oba zespoły zdecydowanie wygrały zapewniając sobie awans do finału wojewódzkiego. Trzecie miejsce wywalczyła SP nr 6 – 9 pkt; czwarte Pr SP nr 1 – 8 pkt; piąte SP nr 5 – 7 pkt.

Obiektywnie oceniając jest to dobre miejsce choć mieliśmy spore szanse na wyższe. O złotym i srebrnym medalu można było tylko pomarzyć ale brąz był w „zasięgu ręki”. Brakło trochę szczęścia, tym bardziej, że byliśmy jedyną 

Małgosia Dylnicka

drużyną, która zremisowała ze zwycięzcą. W tym meczu zanosiło się na sensacje. Przy stanie meczu 1,5 : 1,5 toczyła się ostatnia partia pomiędzy Bartoszem Trochimczukiem (SP5) a Matyldą Szczotką (SP29). Bartosz miał wygraną pozycję lecz był w ogromnym niedoczasie. Szybka gra spowodowała, że Bartosz popełnił błąd i zrobił pata! Zamiast 2,5 : 1,5 dla nas mecz zakończył się 2:2. Na szczególne podkreślenie zasługuje wynik Małgosi Dylnickiej, która dosłownie „znokautowała” swoje rywalki wygrywając wszystkie partie!

Szczegółowe wyniki można zobaczyć na stronie turnieju - zobacz