obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

Międzynarodowy Dzień Liczby π

Π = 3,14

DSC 0360To święto matematyki obchodzone jest corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie na świecie). Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa.

Symbol π wprowadził W. Jones w 1706 roku, a rozpowszechnił go później L. Euler. Liczba ta jest również znana jako stała Archimedesa. Możemy również spotkać się z nazwą ludolfina, która została nadana na cześć Ludolpha van Ceulena, który podał jej rozwinięcie do 35 miejsc po przecinku.


DSC 0361Liczba π jest liczbą niewymierną i nie da się jej zapisać jako iloraz dwóch liczb całkowitych (udowodnił to w roku 1761 J .H. Lambert).

Międzynarodowy Dzień Liczby π obchodziliśmy w naszej szkole w piątek 16 marca 2018r.. Uczniowie mogli wziąć udział w konkursie na rozwiązanie jak największej liczby zadań wykorzystujących liczbę π, ponadto chętne zespoły wypełniały kartę „Skojarzenia matematyczne” oraz krzyżówkę „GIGANT” największą krzyżówkę matematyczną w polskim Internecie.
Najlepsi uczniowie w konkursie to:

• Dominika Onikijuk, klasa 4b, skojarzenia
• Mateusz Bronicki, klasa IIB , skojarzenia
• Otylia Wąsik, klasa IIA, zadania z liczbą π
• Kamil Dudar , klasa 7b, zadania z liczbą π
• Julia Miękiszewska, klasa IIA, π-szyfry
• Przemysław Suchocki, klasa 6d, krzyżówka Gigant
• Magda Wojdakowska, klasa 6a, krzyżówka Gigant

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! Nagrody zostaną wręczone na apelu Misterium Wielkanocnego we środę na 5 godz. lekcyjnej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego matematycznego święta, a w szczególności uczennicom klasy IIA gim: Weronice Rybnik, Alicji Szymborskiej, Oli Piwowarczyk, Otylii Wąsik, Małgorzacie Petelskiej, Gabrieli Szymańskiej, Oli Falatus.

Organizatorki:

Aneta Michalczuk, Anna Śliwowska, Agnieszka Bielska

Do pobrania:

1. Skojarzenia

2. Zadania z liczbą π

3. Krzyżówka Gigant

4. Trochę historii o liczbie π