obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

Uroczysty apel z okazji odzyskania niepodległości

76604995 2465523690330271 90392873849061376 n 1

Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Władysława Broniewskiego. Stajemy w dzień Święta Niepodległości do uroczystego apelu, aby oddać hołd wszystkim Polakom i żołnierzom walczącym o wolną i suwerenną Polskę. Ten szczególny termin przypomina nam, że nasi przodkowie nie zawsze żyli w wolnym kraju. Oddajemy dziś cześć tym, dzięki, którym po 123 latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości płacąc za to krwią i życiem. A ojczyzna nasza powróciła na mapę Europy. Z tej okazji w piątek 8 listopada dzieci z klas V a i Vc pod opieka pani Marioli Łupinskiej i Moniki Serokin przedstawiły w części artystycznej tę ciężką i daleką drogę do zwycięstwa w sposób oddający cześć i powagę, ale także jako wspomnienie radosnych chwil. Przesłanie, które przekazali uczniowie i sposób interpretacji wierszy, wywołało wśród uczestników uroczystego apelu chwilę zadumy i refleksji. O godzinie 11.11, symbolizującej świąteczną datę, odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu polskiego, angażując się w ten sposób w akcję „Szkoła do hymnu”. 

Czytaj więcej: Uroczysty apel z okazji odzyskania niepodległości

Wieczór poezji i pieśni patriotycznej

plakat m

Nocowanie w szkole

78118428 564582367650424 3157510860524486656 n15 listopada klasa VIII B wraz z wychowawczynią Elżbietą Sorkowską spędzili kolejną już noc w szkole. To tradycja naszej klasy – nocowaliśmy każdego roku od kl. V .Okazuje się, że 14 – latki potrzebują wspólnego spędzania czasu – dłuższego niż lekcje i przerwy w szkole. Na początek napisaliśmy listy do wybranej osoby z grupy. Była gra w chowanego i gry zespołowe na sali gimnastycznej. Najważniejsze, jednak były rozmowy, całą noc bez zmrużenia oka. Miejmy nadzieję, że „nocowanki „ w szkole będą jednym z najfajniejszych wspomnień ze szkoły podstawowej.  

Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Kresy pędzlem malowane”

pedzlem malowane2

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Białymstoku zorganizował II Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Kresy pędzlem malowane” . Szkołę Podstawową Nr 5 reprezentowały prace czterech uczennic – Aleksandry Ustymowicz z V A, Hanny Magrel z V A, Małgorzaty Miękisz z V A oraz Darii Daniluk z V A.

W konkursie Jury przyznało 1,2,3, miejsce oraz 10 wyróżnień , a wśród nich wyróżnienie dla Aleksandry Ustymowicz za pracę pt. ”Kresy malowane ludowymi wzorami”. Praca Darii Daniluk zakwalifikowała się na wystawę pokonkursową. Gratulujemy serdecznie , szczególnie, że prace , które napłynęły na konkurs reprezentowały aż 4 kraje. Konkurencja była duża.

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, ale największym uznaniem ich twórczości jest wystawa na Rynku Kościuszki, przy wejściu do Archiwum Państwowego w Białymstoku. Prace zostały wydrukowane w dużym formacie co sprawia, że jeszcze bardziej przemawiają do widza. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia tej wystawy.

pedzlem malowane1

Prace zostały wykonane na zajęciach koła plastycznego pod kierunkiem p. Elżbiety Sorkowskiej.

Kalendarz 2020 z pracami z Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Podlasie - mnie ta ziemia od innych droższa...”

kalendarz1

Po raz pierwszy prace laureatów zostały wydane przez Urząd Marszałkowski w formie kalendarza. Dwanaście prac laureatów VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Podlasie – mnie ta ziemia od innych droższa...” zagościło w kalendarzu Województwa Podlaskiego na rok 2020. Jego prezentacji, w towarzystwie organizatorów konkursu oraz wielu gości, dokonał 14 listopada br. Wicemarszałek Województwa Podlaskiego - Stanisław Derehajło. Na konferencji obecny był Pan Dyr. Bogdan Wróbel, który przedstawił cele i założenia konkursu oraz wyraził swoje ogromne zadowolenie z faktu, iż oficjalny kalendarz Urzędu marszałkowskiego na rok 2020 zawiera właśnie prace młodych podlaskich artystów nagrodzone w konkursie plastycznym organizowanym przez naszą szkołę.

Ponadto Pan Marszałek wyraził zadowolenie, że tak wielu młodych ludzi dostrzega piękno regionu. Przypomniał, że każda praca to kolejny miesiąc, dzięki czemu przez cały rok 2020 będziemy mogli podziwiać dzieła młodych podlaskich artystów zakochanych w podlaskiej ziemi. Kalendarz trafi poza granice województwa jako forma promocji regionu, kalendarz zawiśnie również w wielu gabinetach ministerialnych w Warszawie.

 

Artykuł www.wrotapodlasia.pl

Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Podlasie – mnie ta ziemia od innych droższa” organizowany jest od siedmiu lat - reportaż Obiektyw TVP3 Białystok - 14.11.19 godz. 18.30 (ok. 18 min.)

Galeria szkolna

 

Szkolny Turniej Badmintona

DSC 1181 1

W dniu 05.11.2019 r. odbył się Szkolny Turniej Badmintona dziewcząt i chłopców rocznika 2007 i 2008. Uczestnikom turnieju zostały wręczone nagrody ufundowane przez Pana Dyrektora.

Wyniki dziewcząt:

I miejsce: Małgorzata Dylnicka

II miejsce: Kamila Budna

III miejsce: Maja Sańczyk

IV miejsce: Małgorzata Maciejewska

V miejsce: Amelia Wolińska

Wyniki chłopców:

I miejsce – Kacper Puchalski

II miejsce – Aleksander Fiedoruk

III miejsce – Jarosław Kawecki

IV miejsce – Maciej Jurgielewicz

V miejsce – Oskar Kraśnicki

VI miejsce – Piotr Bikowski

VII miejsce – Hubert Bezubik

VIII – XV – Szymon Bednarz, Piotr Bednarz, Paweł Sarosiek, Jakub Grabowski, Michał Klimczuk, Miłosz Lewczuk, Michał Sak, Marcin Gościk.

DSC 1178 1

Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy i dziękujemy podjęcia sportowej rywalizacji.  

 Szkolny turniej przeprowadziła pani Aneta Tryburska

Workshop z Aktywistą - Deutsch Plus w ramach projektu Deutsch Plus pod patronatem Goethe-Institut oraz Ambasady Niemiec w Warszawie

IMG 20191107 124109 1

Workshop z Aktywistą - Deutsch Plus w ramach projektu Deutsch Plus pod patronatem Goethe-Institut oraz Ambasady Niemiec w Warszawie 7 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku odbyły się warsztaty z Aktywistą z Niemiec w ramach projektu Deutsch Plus pod patronatem Goethe-Institut oraz Ambasady Niemiec w Warszawie. W formie warsztatów przeprowadzanych w naszej szkole zaprezentowana została uczniom niemiecka kultura. "Aktywiści" są żywym i najbardziej bliskim życiu przykładem niemieckiej młodzieży. Kevin Nowak z Paderborn w formie prezentacji i interakcji z uczniami opowiedział o swoim życiu i o najbardziej aktualnym obrazie Niemiec. Starał się także zmotywować uczniów do nauki języka niemieckiego. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas 7 i 8, którzy uczą się języka niemieckiego.

Koordynator projektu Deutsch Plus Emilia Radziwońska

Czytaj więcej: Workshop z Aktywistą - Deutsch Plus w ramach projektu Deutsch Plus pod patronatem Goethe-Institut...

Film z Tomska

W maju 2019 r. gościliśmy w ramach międzynarodowego projektu "Razem dla Edukacji” trójkę uczniów wraz z opiekunami z partnerskiej szkoły w Tomsku na Syberii. Efektem 4-dniowego pobytu w Białymstoku, wycieczki do Supraśla i Warszawy był krótki film, który nakręcili nasi goście z Rosji i przesłali nam. Wypowiedzi uzupełniają zdjęcia z zajęć języka polskiego, na które uczęszczają bohaterowie filmu w swojej szkole. Warto podkreślić, iż uczniowie mówią po polsku i dzielą się wrażeniami z pobytu w naszym kraju, ciesząc się, że mieli okazję spotkać się z naszymi uczniami, posłuchać języka polskiego i rozmawiać po polsku. Mieli niepowtarzalną możliwość nawiązania relacji, poznania zabytków oraz historii i chcieliby wrócić tu jeszcze raz. Zachęcamy zatem do obejrzenia filmu i poznania naszych bohaterów z Tomska!

Koordynatorzy projektu: Wiesława Kolosa, Agnieszka Bielska, Barbara Buńko.

 

Kliknij na obrazku 

tomsk

 

Finał Igrzysk Dzieci w Piłce nożnej w mieście Białystok

75226457 557956718303897 2965727999388811264 n 2Dnia 6.11.19. Rozegrany został Finał Igrzysk Dzieci w Piłce nożnej w mieście Białystok . Nasza Szkoła Awansowała do Finałowego Turnieju w bardzo dobrym stylu . Niestety finał nie był udany dla Zawodników Szkoły Podstawowej nr 5. Po dwóch porażkach nasza drużyna zajęła IV miejsce.

 

  

Wyniki : SP24 - ZSP2 0:2

SP37- SP5 2:1

Mecz o 3 msc SP5- SP24 0:3

Mecz o 1 msc ZSP2 -SP37 5:2

Trener Kamil Makowski

Deutsch Plus - Projekt pod patronatem Goethe Institut w Warszawie oraz Ambasady Niemiec w Polsce

deutsch plusf1 formatkey jpg w320m WEB EKRAN

Należymy do sieci szkół Deutsch Plus - Projekt pod patronatem Goethe Institut w Warszawie oraz Ambasady Niemiec w Polsce Od roku szkolnego 2019/2020 Szkoła Podstawowa nr 5 należy do prestiżowej sieci szkół w Polsce (wyróżnienie plakietką Deutsch Plus). Deutsch Plus to projekt pod patronatem Goethe-Institut w Warszawie oraz Ambasady Niemiec w Polsce wspierający szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego. Projekt ten przyniesie wiele korzyści dla szkoły oraz uczniów m.in. :

- możliwość udziału w ogólnopolskim konkursie wraz z atrakcyjnymi nagrodami

- dodatkowa godzina języka niemieckiego dla klas 7 w formie zajęć kreatywnych z języka niemieckiego

- udział w jednym z trzech oferowanych projektów ogólnopolskich na temat muzyka, gotowanie, czy ochrona środowiska

- spotkania z młodymi ludźmi z Niemiec

- udział w wymianie uczniowskiej online (e-twinning)

- udział w bezpłatnych lekcja Skype

- zniżki przy przystąpieniu do egzaminów Goethe-Institut z możliwością przeprowadzenia ich bezpośrednio w szkole.

Koordynatorem projektu jest nauczyciel języka niemieckiego Emilia Radziwońska.