obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

RAPORT MIEJSKI. Nauka zdalna w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych. Maj 2020.

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

Młodzieżowa rada Miasta Białystok przygotowała raport pn. „RAPORT MIEJSKI. Nauka zdalna w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych. Maj 2020” dotyczący jakości poziomu zdalnego nauczania w białostockich szkołach. Badaniem objęto 950 uczniów z 52 różnych placówek oświatowych.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o zapoznanie się z tym Raportem i udostępnienie go na stronach Pańskich szkół.  Celem badania było uświadomienie przeszkód z jakimi boryka się młodzież w trakcie zdalnego nauczania oraz przekazanie nauczycielom uwag uczniów dotyczących prowadzenia lekcji internetowych.

Z wyrazami szacunku,

Przewodniczący Młodzieżowej Rady

Mateusz Feszler

 

Raport - pdf

 

Wznowienie pracy szkół i placówek oświatowych – regulacje prawne oraz szczegółowe wytyczne sanitarne

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

od 18 maja br. wznawiamy stopniowo pracę szkół i placówek oświatowych. W załączeniu przekazuję regulacje prawne w tym zakresie oraz szczegółowe wytyczne sanitarne, które pomogą Państwu w bezpieczny sposób zorganizować pracę placówki.

Kalendarz najważniejszych zmian w systemie oświaty wygląda następująco:

od 18 maja br.:

  • możliwość prowadzenia wybranych zajęć praktycznych w szkołach policealnych i dla klas III branżowych szkół I stopnia;
  • wznowienie pracy schronisk młodzieżowych i międzyszkolnych ośrodków sportowych, młodzieżowych domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej, pałaców kultury oraz innych placówek tego typu;
  • możliwość prowadzenia bezpośrednich zajęć specjalistycznych, w tym rewalidacyjno-wychowawczych, rewalidacyjnych i wczesnego wspomagania rozwoju.

Od 25 maja br.:

  • możliwość wznowienia zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z możliwością zajęć dydaktycznych;
  • organizacja konsultacji na terenie szkoły dla uczniów klas VIII szkół podstawowych, w tym szkół specjalnych;
  • organizacja konsultacji dla absolwentów, w tym młodzieży ze szkół specjalnych, która w tym roku przystąpi do egzaminu maturalnego;
  • możliwość realizacji staży uczniowskich i praktyk zawodowych przez uczniów klas 3 szkoły branżowej i technikum.

Od 1 czerwca br.:

  • organizacja konsultacji dla uczniów wszystkich klas ze szkół dla dzieci i młodzieży.

Proszę o zapoznanie się z tymi materiałami oraz przekazanie ich pracownikom Państwa placówki, a także udostępnienie tej informacji rodzicom i uczniom.

Zachęcam również do bieżącego śledzenia komunikatów na stronie MEN, GIS oraz MZ.

Wkrótce otrzymają Państwo szczegółowe wytyczne dotyczące organizacji egzaminów zewnętrznych i rozporządzenia regulujące te kwestie.

Z wyrazami szacunku

Dariusz Piontkowski

Minister Edukacji Narodowej 

Załączniki:

1.      Nowelizacja rozporządzenia MEN 30b

2.      Uzasadnienie nowelizacji rozporządzenia MEN 30b

3.      Nowelizacja rozporządzenia MEN 30c

4.      Uzasadnienie nowelizacji rozporządzenia MEN 30c

5.      Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna – plik w wersji word

6.      Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna – plik w wersji pdf

7.      Konsultacje w szkole – wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół – plik w wersji word

8.      Konsultacje w szkole – wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół – plik w wersji pdf

9.      Rewalidacja w szkole – wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół – plik w wersji word

10.   Rewalidacja w szkole – wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół – plik w wersji pdf

I miejsce w województwie w konkursie Europejski Quiz Finansowy.

91414842 1161707330828351 288389053718462464 n 2Adrian Brański i Oliwier Jaśkiewicz z klasy 8a zajęli I miejsce w województwie w konkursie Europejski Quiz Finansowy. Uczniowie otrzymają nagrody pieniężne, przeznane przez organizatora - Warszawski Instytut Bankowości. Gratulujemy! 

http://bakcyl.wib.org.pl/europejski-quiz-finansowy/ 

 

Nasi uczniowie na na wspaniałym musicalu "Jesus Christ Superstar”

20200305 1034226 marca uczniowie z klas VI gościli w gmachu Opery Podlaskiej na wspaniałym musicalu "Jesus Christ Superstar" A. L. Webbera i T. Rice’a. Wspaniałą muzykę, przejmujące songi, choreografię pełną symboli, poruszającą do głębi i ukazującą ostatnie dni Nazarejczyka, to wszystko mogliśmy w wielkim skupieniu podziwiać. Nietypowe aranżacje i eksperymenty muzyczne w postaci elementów rockowych dodają spektaklowi energię i magnetyczną moc. W postacie głównych bohaterów wcielają się Jakub Wocial – Jezus i Judasz – Łukasz Zagrobelny, którzy stworzyli niewątpliwie postacie pełne dynamizmu o ogromnych walorach wokalnych.  

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 395694

Materiały edukacyjne:

- Polskie Radio
-
 IPN

Warsztaty na temat zdrowego żywienia.

dzidek1Dnia 21.02.2020 klasy Vh i IV a z trenerem Dzidosławem Żuberkiem miały przeprowadzone zajęcia przez przez dr n. farm. Annę Puścion-Jakubik, mgr Monikę Grabia i mgr Joanną Bielecką z Zakładu Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dotyczące zdrowego żywienia. Uczniowie klasy sportowej z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali prezentacji dotyczącej zasad zdrowego żywienia, brali aktywny udział w zadaniach mających na celu utrwalenie wiedzy oraz wzięli udział w badaniu składu ciała.

dzidek2

Poruszono także min. tematy: wpływ ilości cukrów w produktach oraz ich negatywny wpływ na organizm człowieka, problemu prawidłowego nawodnienia i zapotrzebowania. Dzieci dowiedziały się także, jak czytać etykiety i jakie produkty wybierać. Zajęcia te uatrakcyjniły program dydaktyczny oraz w przyszłości pozwolą podejmować właściwe decyzje dotyczące kupowania i spożywania dobrej jakości produktów. Zajęcia były wstępem do dalszej współpracy.  

dzidek3

Warsztaty o ochronie środowiska w ramach projektu Deutsch Plus

IMG 20200214 122647Uczniowie klas VII i VIII uczący się języka niemieckiego uczestniczyli 14 lutego w warsztatach zorganizowanych przez Goethe-Institut w ramach projektu Deutsch Plus. Podczas warsztatów uczniowie zajmowali się tematyką związaną z ochroną środowiska. Poznawali słownictwo związane z tym tematem i mogli podyskutować na interesujące ich tematy. Warsztaty prowadzone były przez trenerów Goethe-Institut i trwały trzy godziny.

 

IMG 20200214 121620

Światowy Dzień Kota

ktoki2Światowy Dzień Kota – święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech i Polsce mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka.

 

W naszej szkole jak co roku dzieci z klas I - III uczestniczyły w konkursie zorganizowanym przez bibliotekę ,,Koty, kotki, koteczki''. Dziękujemy za piękne prace.

Dzień Nauki Polskiej w SP5

dznp1Nasza szkoła włączyła się aktywnie w obchody powołanego przez prezydenta Polski, święta narodowego – Dnia Nauki Polskiej. Zainteresowani uczniowie mogli uczestniczyć w konkursie literackim – opowiadanie twórcze: „Moja wyprawa w kosmos z Mikołajem Kopernikiem” w konkursie plastycznym – „Wszechświat, kosmos i Mikołaj Kopernik” oraz konkursie Kahoot „Dzień Nauki Polskiej”. Zorganizowano wystawę prezentującą dokonania Mikołaja Kopernika i innych wybranych polskich naukowców.

dznp2

 

W Dniu Nauki Polskiej, 19 lutego 2020 r , odbył się cykl uroczystych akademii, na których uczniom klas III, VI i VII przybliżono sylwetki wybranych polskich naukowców jak i osobę oraz osiągnięcia Mikołaja Kopernika. Uczniowie kl. VF poprzez kalambury zaprezentowali wykonywane przez naszego astronoma zawody oraz przedstawili teorię geocentryczną i heliocentryczną. Uczniowie kl. VIIc  i VIIIc, przenieśli uczestników spotkań w świat nauki i kosmosu prezentując doświadczenia z ciekłym azotem : „Zimno jak na Merkurym”, „Kosmonauta w pianie” i inne. Rozstrzygnięto konkursy – laureatom wręczono nagrody.

dznp3

Zobacz galerię

A. Kużel, J. Piesiecka, W Kolosa

Walentynki 2020

86826094 873953439725073 4568315601881137152 n 214 lutego w naszej szk

ole świętowaliśmy "Walentynki''. Z tej okazji biblioteka zorganizowała pocztę walentynkową, randkę z książką.

Na drzwiach klasowych umieszczone zostały Kody QR z sentencjami miłosnymi. Ponadto chętne osoby mogły porobić sobie zdjęcia z selfiramką. K

lasy młodsze I-III uczestniczyły w konkursie "Walentynkowe drzwi'' Impreza udała się fantastycznie.

86362807 124874372229916 7588858185809657856 n


86728064 2755983748021100 7130395440851189760 n

 

Organizatorzy:

Szorc M.
Serokin M.
Andraszek M.