obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

5 miejsce w Igrzyskach Dzieci Miasta Białegostoku w szachach

20181028 105511Dnia 28 października 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku, ul. Łagodna 10 odbyły się Igrzyska Dzieci Miasta Białegostoku. Prawo gry miała młodzież urodzona w roku 2006 i młodsza w 4-osobowych zespołach mieszanych, w tym obowiązkowo jedna zawodniczka na czwartej szachownicy. Na szachownicach 1-3 mogły grać również dziewczęta. Była to istotna nowość w porównaniu do lat ubiegłych gdzie Igrzyska Dzieci rozgrywane były osobno dla dziewcząt i chłopców. Zawody zostały przeprowadzone w formie drużynowej systemem gry szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry wynosiło 10 minut na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii.

Naszą szkołę reprezentowali: Krzysztof Jurkowski z kl. V f; Bartosz Trochimczuk kl. IV h; Filip Kudraszow kl. II d oraz Małgorzata Dylnicka kl. VI b. Kolejność nie jest przypadkowa ponieważ na pierwszej szachownicy jest najtrudniej. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie ponieważ w przypadku równej liczby punktów meczowych o kolejności decydują dodatkowe kryteria m. in. lepszy wynik na pierwszej, ewentualnie kolejnych szachownicach. Do udziału w zawodach zgłosiło się 16 zespołów. 20181028 101119Trzeba przyznać, że turniej nie należał do łatwych. Wiele zespołów miało w drużynie utytułowanych zawodników, finalistów oraz medalistów Mistrzostw Polski! Trzeba stwierdzić, że nie było niespodzianek. Zasłużenie wygrała Szkoła Podstawowa nr 29 uzyskując 13 pkt, zwyciężając sześć meczy i jeden remisując z naszą reprezentacją! Drugie miejsce zajęła SSP 1 STO z dorobkiem 12 pkt ponosząc jedną porażkę przy sześciu wygranych. Oba zespoły zdecydowanie wygrały zapewniając sobie awans do finału wojewódzkiego. Trzecie miejsce wywalczyła SP nr 6 – 9 pkt; czwarte Pr SP nr 1 – 8 pkt; piąte SP nr 5 – 7 pkt.

Obiektywnie oceniając jest to dobre miejsce choć mieliśmy spore szanse na wyższe. O złotym i srebrnym medalu można było tylko pomarzyć ale brąz był w „zasięgu ręki”. Brakło trochę szczęścia, tym bardziej, że byliśmy jedyną 

Małgosia Dylnicka

drużyną, która zremisowała ze zwycięzcą. W tym meczu zanosiło się na sensacje. Przy stanie meczu 1,5 : 1,5 toczyła się ostatnia partia pomiędzy Bartoszem Trochimczukiem (SP5) a Matyldą Szczotką (SP29). Bartosz miał wygraną pozycję lecz był w ogromnym niedoczasie. Szybka gra spowodowała, że Bartosz popełnił błąd i zrobił pata! Zamiast 2,5 : 1,5 dla nas mecz zakończył się 2:2. Na szczególne podkreślenie zasługuje wynik Małgosi Dylnickiej, która dosłownie „znokautowała” swoje rywalki wygrywając wszystkie partie!

Szczegółowe wyniki można zobaczyć na stronie turnieju - zobacz

 

Akcja edukacyjna „Lekcja o Funduszach Europejskich V” już trwa!

logo sowa2Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich V”, tym samym znaleźliśmy się w gronie 268 placówek oświatowych z 5 województw Polski Wschodniej biorących udział w tym projekcie! W ramach akcji uczniowie (klasy 6-8) mają możliwość uczestnictwa w wyjątkowych zajęciach, przybliżających im świat Funduszy Europejskich.

Co świadczy o ich niezwykłości? Przede wszystkim formuła zajęć. Podstawowym materiałem dydaktycznym lekcji jest komiks oraz film animowany. Komiks nosi tytuł „Fundusze Europejskie – Z nimi wszystko jest możliwe” i przedstawia historię Olka, niepełnosprawnego chłopca, który sądzi, że nie poradzi sobie w „zewnętrznym” świecie, poza swoim mieszkaniem oraz jego koleżanki Julki – nowej sąsiadki, która namawia chłopca na wzięcie udziału w szkolnej wycieczce. Wyjazd z klasą otwiera Olka na nowe doświadczenia. Chłopak widzi zmiany w otaczającej go rzeczywistości, którą w znacznej mierze kształtują Fundusze Europejskie i chce zacząć bardziej korzystać z życia. Natomiast film animowany pokazuje uczniom, przez pryzmat wycieczki szlakiem rowerowym Green Velo, jak wiele ciekawych i wartościowych projektów jest finansowanych ze środków Unii Europejskiej na terenie Polski Wschodniej. To dzięki tym materiałom, uczniowie dowiadują się, jakie inicjatywy wspierają środki unijne i jak bardzo zmieniło się ich własne otoczenie, dzięki Funduszom Europejskim! Dodatkowo uczniowie mogą wziąć udział w konkursie wiedzy, w którym do wygrania są ciekawe nagrody.

Zajęcia w ramach projektu prowadzone będą do 19 listopada 2018 r. Szacuje się, że weźmie w nich udział ponad 8 tys. uczniów. Organizatorem akcji edukacyjnej, współfinansowanej ze środków Funduszy Europejskich, jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Goście z Bułgarii

bulg2W ramach projektu Erazmus+ "My future job is the sport" dwudziestu uczniów i trzech nauczycieli ze szkoły Sports School ,,Dimitar Rohov" w Sliven (Bułgaria) przyjechało w październiku 2018 do naszej szkoły, aby obserwować zajęcia sportowe.

 

Zaproszeni goście z wielkim zaangażowaniem uczyli się języka angielskiego, języka polskiego, a także uczestniczyli w zajęciach sportowych. Celem projektu było umożliwienie uczniom zdobycia kompetencji trenerskich, poznanie nowych metod szkoleniowych oraz rozwinięcie umiejętności organizowania wydarzeń sportowych.

 

Zajęcia z uczniami były prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły: p. M. Andraszek, p. P. Jurczykowską, p. R. Pawlak, p. B. Wierzchucką, p. B. Jurkowskiego, p. Dz. Żuberka i p. P. Matysa.

Więcej zdjęć dostępnych jest na stronie projektu.

Link do strony projektu - zobacz

trening

trening2

trening3

trening4

bulg

ROK NIEPODLEGŁOŚCI

flagaRok Niepodległości obchodzimy w naszej szkole poprzez realizację konkursów, projektów, akademii. Jednym z takich wydarzeń będzie Uroczysta Wieczornica w wykonaniu uczniów SP NR 5 w Białymstoku, która odbędzie 11 listopada 2018r.

 

Zapraszamy na mszę do kościoła pod Wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej w Białymstoku na godzinę 18.00. Po nabożeństwie wystąpią nasi uczniowie w montażu słowno–muzycznym pt. „Wyrastam z Pięknej i Niepodległej...”.

 

Wieczornica jest jednym z zadań realizowanych w ramach projektu, który został nagrodzony I miejscem w Wojewódzkim Konkursie Metodycznym pt. „Rok Niepodległości” zorganizowanym przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach .

 

Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu uczniów, rodziców i nauczycieli.

 

Konkurs "Nauczyciel na medal 2018"

Informujemy, że trzy nauczycielki SP5, zostały zgłoszona przez uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie "Nauczyciel na medal 2018". Zachęcamy więc uczniów i rodziców do oddania swego głosu na:

 

ewa borowskaEwa Borowska  
J Jasiukjasiuk  
I KondraciukPG 174

 
A WyrwaAgnieszka Wyrwa

 

Nominacja naszej szkoły w plebiscycie "Nauczyciel na medal" w kategorii "Szkoła Roku"

rekl3

Miło nam poinformować,

że nasza szkoła jest nominowana

do udziału w konkursie "Szkoła Roku".

 

Bardzo liczymy na głosy naszych Uczniów i Rodziców.

Zachęcamy do głosowania.

Głosuj na Poranny.pl

Głosuj na Wspolczesna.pl

rekl5

nominacja2018

rekl4

 

Finał Międzynarodowego Konkursu "MOJA MAŁA OJCZYZNA"

P127051019 października w naszej szkole odbyła się gala podumowująca Międzynarodowy Konkurs Grafiki Komputerowej “Moja mała ojczyzna”. Gościliśmy lauretów wraz z opiekunami, którzy z rąk dyrektora Bogdana Wróbla otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Laureaci konkursu otrzymali również dyplom i upominki z Gimnazjum Nr 26 z Tomska, które wręczono na gali. Konkurs podsumowała Pani dr Karolina Szymborska ze Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” - koordynator projektu “Razem dla Edukacji”. Galę uświetnił występ chóru szkolnego. Następnie koordynator projektu szkolnego Pani Wiesława Kolosa oraz Pani Barbara Buńko udzieliły wywiadu dla TVP3, którego projekcja odbyła się w wieczornych wiadomościach “Obiektywu”. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

Galeria - zobacz

Konkurs recytatorski ,,Władysław Broniewski w drodze do wolności''

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaawwwwwww

Dnia 25 pażdziernika w ramach uczczenia obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości odbył się konkurs recytatorski ,,Władysław Broniewski w drodze do wolności''. 

 

Celem konkursu było wzmacnianie postaw patriotycznych oraz popularyzacja i promocja twórczości patrona szkoły.

 

 

Konkurs zorganizowany został przez bibliotekę szkolną. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

 

 

 

Z książką w podróż historyczną

100 6435

Z książką w podróż historyczną -

 

- to projekt czytelniczy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego - w którym udział brała nasza Biblioteka. Głównym celem projektu było niekonwencjonalne promowanie i inspirowanie kultury literackiej oraz czytelnictwa, jak również edukacja historyczna, regionalna i obywatelska.

19 października panie z biblioteki wspólnie z uczniami klasy II a i II b uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Dorotą Combrzyńską-Nogalą
.

100-lecie odzyskania Niepodległości

07 20.10 768x512 1

 W kategorii projekt edukacyjny poświęcony stuleciu Niepodległej, Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach ogłosiło wyniki Wojewódzkiego Konkursu Metodycznego „Rok Niepodległości”, w którym brała udział nasza szkoła. Podsumowanie konkursu odbyło się podczas uroczystej konferencji “Środowiska edukacyjne na rzecz uczczenia rocznicy Niepodległej”, która odbyła się 20 października 2018 r. Honorowy patronat nad konkursem objęli Wojewoda Podlaski oraz Podlaski Kurator Oświaty.

  • Celem konkursu było:
    - uczczenie stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę,
    - wzmacnianie postaw patriotycznych,
    - oraz podkreślenie roli niepodległości jako kluczowej wartości dla społeczeństwa polskiego.

I miejsce zajęły p. Elżbieta Sorkowska, p. Teresa Walczuk, p. Mariola Łupińska, p. Monika Serokin i p. Monika Szorc ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku. 

44461443 2162956653947779 5938621361437016064 n44511015 2232966883602577 5813896430284177408 n